Pomimo tego, że listwy wykonane są z jednych, z najtwardszych gatunków drzew: dąb, jesion, buk, to wymagają odpowiedniej ochrony i dlatego wszystkie produkty są gotowe do bezpośredniego malowania, lakierowania bądź woskowania. Przed montażem, niezależnie czy to w domu, czy na zewnątrz, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody bądź innych czynników mechanicznych, które są zagrożeniem dla  struktury drewna.

Do montażu listew można  przykładowo stosować:

  • klej do parkietu
  • piankę poliuretanową
  • silikon
  • klej montażowy

Wybierając listwy z drewna liściastego, które mamy w ofercie, należy pamiętać,  że do takiego typu drewna najlepsze są lakiery elastyczne, które nie będą pękały podczas pracy drewna, np. poliuretanowe, uretanowe i uretanowo- alkidowe. Należy też wiedzieć, że dąb, to drewno tzw. kwaśne, więc nie należy na nie bezpośrednio nanosić lakierów poliuretanowych – aby drewno nie ciemniało. Drewniane listwy przed zastosowaniem lakieru  należy zabezpieczyć lakierem podkładowym.

Decydując się na woskowanie, to warto wybierać woski typowe do drewna z dużą zawartością naturalnego wosku zwierzęcego, czyli pszczelego. Nakładanie wosku pszczelego doskonale zabezpiecza drewno przed wnikaniem wody. Do woskowania listew narażonych na uszkodzenia mechaniczne producenci zalecają używać wosku lub olejowosku z dodatkiem twardniejącego tłuszczu roślinnego .